reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
14 wrzesień 2024

W październiku święto obchodzących 170-lecie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

zdjęcie: W październiku święto obchodzących 170-lecie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych / v22898230
v22898230
Parada lokomotyw, przejazdy pociągami prowadzonymi przez parowozy typu „Ryś” i „Las”, kursy drezyną – to niektóre atrakcje, przygotowane z okazji 170-lecia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Świętowanie jubileuszu zaplanowano na 5 i 6 października w Bytomiu.
REKLAMA

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe (GKW) to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie. Pierwotnie służyła górnośląskiemu przemysłowi, przewożąc węgiel, rudy cynku i ołowiu czy kamień. Dziś koleje wąskotorowe na Śląsku służą już tylko przewozowi turystów, stanowiąc jedną z największych atrakcji regionu. Tylko w ubiegłym roku przewiozła 26 tys. turystów z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego.

O szczegółach świętowania jubileuszu opowiedzieli uczestnicy zorganizowanej w piątek w Bytomiu konferencji prasowej. Wydarzenia zaplanowano na stacji Bytom Karb Wąskotorowy. Jak mówił prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych Kamil Czarnecki, jedną z największych atrakcji święta będzie pierwsza w historii GKW parada lokomotyw. „Podczas parady zaprezentujemy lokomotywy, które prowadzą naszą kolej. Będzie można zobaczyć i poznać historię m.in. parowozów +Las+ i +Ryś+, kultowej rumuńskiej lokomotywy spalinowej Lxd2, lokomotywy Lyd2, która niegdyś kiedyś kursowała w KWK Dymitrow, chrzanowskiej lokomotywy Lyd1, czy lokomotywy WLs75 kursującej kiedyś na terenie Huty Baildon” - opisywał Czarnecki.

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, przypomniał, że jego miasto świętuje właśnie 770-lecie nadania praw miejskich, chce także upamiętnić 170. rocznicę najstarszej nieprzerwanie czynnej kolei wąskotorowej. „Od wielu lat wspieramy działalność GKW, aby mieszkańcy i turyści odwiedzający Bytom mogli korzystać z tej atrakcji turystycznej. W 2023 r. wsparliśmy kolej łączną kwotą 822 tys. zł, a tym roku kwotą 300 tys. zł” - dodał prezydent.

Podczas święta GKW, poza paradą lokomotyw oraz możliwością przejazdu specjalnymi pociągami i drezyną, będzie też można wcielić się w rolę maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57 oraz sprawdzić, jak lokomotywa wygląda od spodu. Po urodzinowych atrakcjach i wydarzeniach oprowadzą przewodnicy, którzy będą opowiadali o historii i tajnikach funkcjonowania wąskotorówki. Zaplanowano też pokazy kolejowego ratownictwa technicznego. Szczegółowy rozkład jazdy oraz cennik znajdują się na stronie https://sgkw.eu.

Jeżdżące z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego pociągi wąskotorowe obsługują trasę o długości 21 km, której przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym dworca w Bytomiu. Pociągi zatrzymują się na dziesięciu stacjach, m.in. na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz – w lecie – przy zalewie Nakło-Chechło, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców regionu. Tylko w 2023 r. kursowało 495 ogólnodostępnych pociągów GKW, z których 186 było prowadzonych trakcją parową, zaś 309 - spalinową. Pociągi te łącznie pokonały 6832 km i przewiozły 26 tys. turystów, o 23,5 proc. więcej niż w 2022 r.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczęły działalność w 1853 r. Przez 150 lat stanowiły krwiobieg górnośląskiego przemysłu, łącząc niemal wszystkie najważniejsze zakład w regionie – kopalnie, huty i zakłady dolomitowe. Linie kolei wąskotorowej liczące setki kilometrów rozciągały się od Raciborza po Bibielę na północy. Apogeum świetności kolej wąskotorowa przeżywała w latach 50. XX wieku, gdy długość linii kolejowych osiągnęła rekordową długość, wynoszącą 233 km, a przewozy zbliżyły się do 7 mln ton towarów rocznie.

Na przełomie XX i XXI wieku wraz z transformacją gospodarczą rola kolei wąskotorowej zaczęła gwałtownie maleć. W 2003 r. powołano Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, którego celem było zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru GKW oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze, przy wsparciu samorządów, zajmują się m.in. remontami nawierzchni kolejowej i taboru orz prowadzeniem niezbędnej dokumentacji.(PAP)

kon/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Cieszyn
1.3°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Cieszynie

kiedy
2024-12-11 19:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 15:30
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 18:30
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-21 16:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany