"ZAGRAJMY VABANK" OD VABANK DO SEKSMISJI w ramach XXXIII Festiwalu "Viva il canto" w Cieszynie.
To będzie niezwykły koncert! Poświęcamy go Henrykowi Kuźniakowi - wybitnemu polskiemu kompozytorowi muzyki filmowej, którego utwory na stałe zapisały się w historii polskiego kina. On sam pojawi się również na scenie cieszyńskiego teatru! Usłyszymy niezapomniane kompozycje, które nadały charakter wielu kultowym filmom. Ścieżki dźwiękowe Henryka Kuźniaka do takich filmów, jak "Vabank" i "Seksmisja" stały się ikonami polskiej kinematografii.
Przedstawiamy wykonawców koncertu:
HENRYK KUŹNIAK ‒ GOŚĆ SPECJALNY!
GANG TANGO w składzie:
MIREK FELDGEBEL - fortepian
PIOTR KOPIETZ - bandoneon
GRZEGORZ LALEK - skrzypce
SEBASTIAN WYPYCH - kontrabas
GANG TANGO, światowej klasy zespół tangowy założony w 2015 roku przez kontrabasistę Sebastiana Wypycha, to jedna z niewielu formacji nawiązująca stylem gry do dawniej istniejących w Argentynie "Orquesta Tipica" oraz czerpiący inspiracje bezpośrednio z oryginalnego zespołu Astora Piazzolli - Quinteto Nuevo, ale także nawiązujący stylistycznie do zespołów tangowych przedwojennej Warszawy. Kompilacja kompozycji polskich i argentyńskich repertuaru zespołu, nawiązuje do kolebki i wzoru stylu, czyli tanga argentyńskiego, ale także odnosi się i pielęgnuje ogromny dorobek twórczości tangowej kompozytorów polskich okresu międzywojennego. Pisywali je zarówno autorzy muzyki lekkiej, jak i kompozytorzy muzyki poważnej. Mówi się o około 3000 tang polskich z tego okresu.
LALA CZAPLICKA - śpiew
Lala Czaplicka, warszawianka, śpiewaczka i wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie. Jest córką Jerzego Czaplickiego, światowej sławy artysty, który w latach 30. ubiegłego stulecia śpiewał i nagrywał z orkiestrami tanecznymi stolicy, w tym ze słynną orkiestrą Jerzego Petersburskiego i Artura Golda, na scenie Adrii, legendarnego lokalu dawnej Warszawy. Lala Czaplicka śpiew studiowała również w Accademia Internazionale della Musica w Mediolanie. Ze względu na swoje rozległe możliwości wokalne śpiewa także muzykę popularną, współczesną, jazzową i gospel. Występuje pod scenicznym pseudonimem Lala Czaplicka wraz z założonym przez siebie zespołem Orkiestra Adria specjalizującym się w graniu polskiej muzyki popularnej okresu międzywojennego, koncertując w całej Polsce. W 2021 roku nagrała monograficzną płytę z kompozycjami Władysława Szpilmana. W 2022 roku wzięła udział w światowym prawykonaniu tang kompozycji Jerzego Maksymiuka dedykowanych artystce.
MAGDA MIŚKA-JACKOWSKA - prowadzenie koncertu
Dziennikarka, prezenterka radiowa i popularyzatorka muzyki. Autorka podcastu o muzyce filmowej "Score and the City" (nagroda Podcast Roku 2023). Jest cenionym konferansjerem, prowadzi prestiżowe wydarzenia kulturalne w całej Polsce. Przez 15 lat stworzyła w RMF Classic wiele lubianych programów. Od 2018 roku jako kierownik literacki odpowiedzialna jest za słowo w przedsięwzięciach Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego. Wielokrotnie prowadziła koncerty festiwalu Wodecki Twist, współpracując m.in. z Telewizją Polską, TVN i Polsatem. Od 2023 roku w zespole Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce, gdzie zajmuje się kulturą. Przeprowadziła setki wywiadów radiowych i telewizyjnych z największymi osobowościami świata kultury. W swojej pracy pedagogicznej związana jest z Akademią Muzyczną w Łodzi. Autorka małej monografii Kilar (PWM, 2022) i Przewodnika po muzyce filmowej (PWM, w przygotowaniu).
Wykonawcy:
GANG TANGO w składzie:
Mirek Feltgebel - fortepian
Piotr Kopietz - bandoneon
Grzegorz Lalek - skrzypce
Sebastian Wypych - kontrabas
Lala Czaplicka - śpiew
Magda Miśka-Jackowska - prowadzenie
ze specjalnym udziałem kompozytora Henryka Kuźniaka
Bilety do nabycia na:
KupBilecik.plZagrajmy Vabank
artyści:
Henryk Kuźniak, Janusz Powolny, Wojciech Stolorz
Melomanów i miłośników muzyki filmowej czeka w lutym niezwykłe wydarzenie. Pojawi się Henryk Kuźniak - kompozytor, który stworzył muzykę do wielu filmów, w tym między innymi do obu części „Vabank”, „Na kłopoty Bednarski” czy „Seksmisji”. Wydarzenie odbędzie się w dwóch częściach. Pierwsze będzie spotkanie z kompozytorem, Henrykiem Kuźniakiem. W drugiej części zaplanowany został koncert galowy pod batutą maestro Janusza Powolnego. Usłyszymy najbardziej znane utwory mistrza Kuźniaka. Swój udział w koncercie potwierdził także Wojciech Stolorz - śpiewający aktor młodego pokolenia. Bilety do nabycia na:
KupBilecik.pl