reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
28 sierpień 2024

Miasto Rybnik apeluje do parlamentarzystów o pomoc w ochronie nutrii i zmianę przepisów

zdjęcie: Miasto Rybnik apeluje do parlamentarzystów o pomoc w ochronie nutrii i zmianę przepisów / v48766297
v48766297
Miasto Rybnik zwraca się do parlamentarzystów o podjęcie inicjatyw legislacyjnych, które umożliwią skuteczniejsze działania na rzecz ochrony nutrii i innych zwierząt należących do inwazyjnych gatunków obcych. Władze miasta apelują również o wsparcie w utworzeniu Centralnego Azylu dla Zwierząt.
REKLAMA

Władze Rybnika apelują do parlamentarzystów o pilne działania legislacyjne, które pozwolą samorządom na wydatkowanie środków publicznych na odławianie, sterylizację, kastrację oraz transport zwierząt objętych listą inwazyjnych gatunków obcych.

"Z kolei środki na budowę azylu i finansowanie dalszej opieki nad zabezpieczonymi zwierzętami powinno być finansowane z budżetu państwa" - czytamy w liście prezydenta Rybnika Piotra Kuczery do posłów.

Prezydent zaapelował także o interwencję w sprawie budowy Centralnego Azylu dla Zwierząt, który miałby zapewnić opiekę nad zwierzętami należącymi do inwazyjnych gatunków obcych, przemycanymi oraz odebranymi nieodpowiednim właścicielom. Według Kuczery, choć Centralny Azyl miał rozpocząć działalność już w 2023 roku, sprawa się opóźnia, a potrzeba takiego miejsca jest pilna.

Miasto Rybnik zapewnia, że mimo ograniczonych możliwości interwencji, podejmuje starania na rzecz ochrony nutrii. Jedynym długoterminowym rozwiązaniem jest utworzenie azylu, który zapewniłby odpowiednią opiekę zwierzętom i ochronę przed uśmierceniem.

Magistrat apeluje do osób prywatnych, przedsiębiorców oraz organizacji o współpracę i wsparcie finansowe w celu utworzenia azylu oraz o zgłaszanie się osób zainteresowanych jego prowadzeniem. Władze miasta deklarują pomoc w wypełnieniu wniosków i uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, a także oferują możliwość wydzierżawienia działki na ten cel.

W ramach miejskiego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi, Rybnik rozważa również włączenie nutrii do programu, co pozwoliłoby na ich odłowienie, sterylizację i zabezpieczenie. Miasto poszukuje gospodarstw rolnych, które mogłyby przyjąć te zwierzęta, oferując wsparcie w zakresie uzyskania zezwoleń od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i współpracy w tej sprawie.

W związku z przetargiem na "Odłów i eliminację nutrii na terenie województwa śląskiego", przedstawiciele miasta spotkali się w minionym tygodniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach, aby omówić kwestię nutrii. RDOŚ odmówił unieważnienia przetargu oraz zmiany jego zapisów, a także nie zgodził się na propozycję prezydenta miasta, aby przeznaczyć środki na budowę azylu zamiast na eliminację nutrii.

"Nie ma podstaw prawnych, które pozwoliłyby na zmianę kwalifikacji celu wydatków przewidzianych w przetargu na odłów i eliminację nutrii na terenie województwa śląskiego. Nie ma także podstaw prawnych, które umożliwiałyby unieważnienie tego przetargu" - podkreślał w piątek katowicki RDOŚ.

Obecność nutrii w woj. śląskim stwierdzono dotychczas w Rybniku, Jaworznie, Wodzisławiu Śląskim, Czyżowicach, Kaletach, Aleksandrii, Kamieńcu. Według RDOŚ, najliczniejsza populacja znajduje się w Rybniku i jest szacowana na około 150 osobników. Obecnie następuje szybkie rozproszenie populacji początkowej.

"Nie popieramy uśmiercania zwierząt, nie jest nam obojętny ich los, ale rozumiemy, dlaczego podjęcie działań jest niezbędne. Jesteśmy świadomi negatywnego odbioru naszych działań przez osoby powierzchownie zapoznane z tematem i bazujące na wyłącznie na emocjach, dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości zagrożenia, jakie niesie ze sobą inwazja tego gatunku" – przekazał z-ca dyrektora RDOŚ Katowice i regionalny konserwator przyrody Przemysław Skrzypiec.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu nutrie zostały uznane za gatunek inwazyjny, podlegający eliminacji. RDOŚ podkreśla, że nutrie niszczą infrastrukturę drogową, rozkopują brzegi rzek i zbiorników wodnych, przenoszą patogeny i pasożyty, zagrażają ludziom i rodzimym gatunkom i siedliskom. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Cieszyn
3.2°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Cieszynie

kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 16:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 17:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 20:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany