reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
14 sierpień 2024

Żubry z Polski pomagają odnowić populację tych zwierząt na Półwyspie Iberyjskim

zdjęcie: Żubry z Polski pomagają odnowić populację tych zwierząt na Półwyspie Iberyjskim / fot. PAP
fot. PAP
Sprowadzone z Polski żubry pomagają odnowić populację tego gatunku na Półwyspie Iberyjskim - powiedział PAP Pedro Prata, dyrektor wykonawczy organizacji Rewilding Portugal. Podczas tegorocznych wakacji na pogranicze portugalsko-hiszpańskie sprowadzono osiem żubrów z Polski.
REKLAMA

Żubry sprowadzono do dystryktu Castelo Branco w regionie Beira Baixa na wschodzie Portugalii.

“Pochodzą one z różnych z parków przyrody oraz rezerwatów. Trafiły tu m.in. z małych stad, gdzie występowało ryzyko krzyżowania się pokrewnych osobników lub gdzie nie integrowały się dobrze z innymi zwierzętami, wykazując agresywne zachowania” - wyjaśnił portugalski biolog.

Sprecyzował, że podjętych w dystrykcie Castelo Branco działaniach wykorzystuje się doświadczenia, m.in. Hiszpanii, gdzie w licznych hodowlach żyje już ponad 150 żubrów.

“Zazwyczaj do Hiszpanii trafiły one z Polski, Francji i Niemiec. Chcemy w podobny sposób odradzać populację tego gatunku również w Portugalii” - powiedział Pedro Prata.

Wyjaśnił, że na 7,6 tys. hektarów należących do Rewilding Portugal, gdzie żyje już osiem żubrów z Polski, pojawią się niebawem inne okazy tego gatunku.

“Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach trafi tu osiem żubrów z Francji. W przyszłym roku planujemy sprowadzenie kolejnego stada z innego kierunku, aby osiągnąć jak największą różnorodność genetyczną stad” - dodał biolog, precyzując, że w sumie będzie tam 36 żubrów.

Jak powiedział, poza funkcją reprodukcyjną sprowadzone z Polski i Francji zwierzęta będą wykorzystywane do oczyszczania nieużytków rolnych z wysuszonej roślinności, która “jest potencjalnym zagrożeniem w razie wystąpienia pożaru”.

Informacja o próbie odtwarzania populacji żubra w dystrykcie Castelo Branco obiegła lokalne wsie, w których kilka organizacji rolniczych pozytywnie oceniło inicjatywę Rewilding Portugal.

Antonio Silva, właściciel położonego pod Castelo Branco gospodarstwa rolnego, powiedział PAP, że spodziewa się większych korzyści dla okolicznej ludności z żubrów niż z odtwarzanych w Portugalii w ostatniej dekadzie gatunków wilka i rysia iberyjskiego.

“Wprawdzie te dwa drapieżniki z powodzeniem udało się zachować dla przyrody, ale w procesie tym hodowcy owiec, tacy jak ja, ponieśli pewne straty. Nie wzięto bowiem pod uwagę tego, że wilki i rysie iberyjskie będą zbliżać się do skupisk ludzkich, poszukując pożywienia w gospodarstwach hodowlanych” - dodał portugalski rolnik.

Z Castelo Branco Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/ wus/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Cieszyn
3.2°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Cieszynie

kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 16:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 17:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 20:00
miejsce
Teatr im. Adama Mickiewicza,...
wstęp biletowany